Lekcja 09- Zakończenie

To byłoby na tyle co chciałem przedstawić w tym kursie. Masz już sporo wiedzy nt. budowania Linuksa, wiesz z jakich komponentów się składa system, jak to wszystko przebudować i jak to wszystko połączyć aby cały system działał. Zatem idź w świat buduj Linuksy i szerz wiedzę o nich.

Dalsze kroki

Aby lepiej przyswoić wiedzę przedstawioną w kursie najlepiej było przygotować dystrybucje Linuksa idealnie przystosowaną do twoich potrzeb. Przykładowo możesz chcieć przygotować dystrybucję dla systemu monitoringu. W takim przypadku potrzeba by dodać do systemu obsługę sieci oraz całe oprogramowanie obsługujące kamery i pewnie jeszcze jakieś inne elementy, które nie przychodzą mi w tym momencie do głowy.

Twoim kolejnym krokiem może być również głębsze zapoznanie się z kernelem i pisaniem modułów do niego. Zamierzam na ten temat przygotować kurs.

Inną ścieżką dalszej edukacji może być zapoznanie się z pracą w samym Linuksie jako systemie i dowiedzenie się jak implementować różne komponenty systemu takie jak np. demony.

Polecane lektury

Tematyka tego kursu nie jest zbyt popularna w polskojęzycznych źródłach, zmuszony jestem zatem polecić jedynie anglojęzyczne pozycje:

  1. Mastering embedded Linux programming, Chris Simmonds- książka ta rozszerza tematykę tego kursu więc jeśli chcesz poszerzyć zdobytą już wiedzę możesz sięgnąć po tę książkę
  2. Exploring BeagleBone, Derek Molloy- książka poświęcona płytce BeagleBone Black, jest tam wiele informacji od sposobu podłączania elementów do płytki po implementację obsługi tychże elementów w Linuksie
  3. Exploring Raspberry Pi, Derek Molloy- co prawda nie czytałem tej książki jednak ekstrapoluje tutaj moje pozytywne wrażenie nt. książki Exploring BeagleBone na inną pozycję od tego samego autora, spis treści wygląda interesująco. Zatem jeśli chcesz się dobrze zapoznać z RPi możesz rzucić okiem na tę książkę
  4. Jądro Linuksa, Robert Love- pozycja dla osób chcących się dowiedzieć więcej nt. Działania kernela Linux
  5. Linux. Programowanie systemowe, Robert Love- książka przedstawiająca jak pisać oprogramowanie dla Linuksa, dokładny przegląd biblioteki standardowej czyli zarządzanie plikami, procesami, pisanie demonów itp.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurs budowania Linuksa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *