Lekcja 15- Zakończenie

To byłoby na tyle z rzeczy, które chciałem przedstawić. W chwili obecnej posiadasz już sporo wiedzy nt. kernela Linuksa, umiesz implementować już proste moduły co jest dobrą podstawą do dalszej nauki jeśli interesuje Cię ta tematyka.

Polecane lektury

Tematyka kernela Linuksa jest cały czas dosyć niszowa choć wydaje mi się, że zyskuje ona na popularności w ostatnich, z tego powodu ciężko znaleźć polskojęzyczne źródło wiedzy na ten temat. W większości będę polecał lektury anglojęzyczne:

  1. Jądro Linuksa, Robert Love- książka omawiająca jak działa Linux od środka. Nie jest ona najnowsza, pozwala ona jednak zaznajomić się z najważniejszymi mechanizmami.
  2. Writing Linux Device Drivers, Jerry Cooperstein- nieco leciwa już bo wydana w 2009 roku książka omawiająca od podstaw implementację modułów linuksowych. Dla każdego zagadnienia są przygotowane zadania. Jest wydana również książeczka z rozwiązaniami tych zadań. Wg mnie jej główną bolączką jest brak omówienia device-tree, które nie było obsługiwane w Linuksie w momencie pisania tej książki.
  3. Linux Device Drivers Development, John Madieu- nieco nowsza pozycja od poprzedniej, książka ta została wydana w 2017 roku. Próg wejścia do tej książki jest w mojej opinii wyższy niż w przypadku Writing Linux Device Drivers, ale omawia ona wiele podsystemów jak SPI, IIO, RTC, Regmap API i wiele innych.
  4. Linux Device Driver Tutorial, embetronicx– obszerny kurs o modułach dostępny na stronie embetronicx.com za darmo(a to uczciwa cena).
  5. Linux Device Drivers, Greg Kroah-Hartman- książka z 2004 roku więc w świecie technologii jest to książka niemalże średniowieczna. Oczywiście można się z niej wiele dowiedzieć, w szczególności jeśli interesuje nas dogłębnie jakieś zagadnienie, nie pokrywa ona jednak wielu rzeczy, które są obecnie dostępne w Linuksie. Również próg wejścia do niej jest bardzo wysoki, sam przez nią nigdy nie przebrnąłem. Kilka lat temu widziałem, że ma książka ta ma mieć nowe czwarte wydanie jednak cały czas czekam na nie…

Jeśli nie żal Tobie pieniędzy na książki to polecam zapoznanie się z pozycjami z punktów 1, 2 oraz 3. Taką kolejność czytania też bym polecał.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurs pisania sterowników. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *